Budějovicím chybí vize, jak zlepšit život ve městě. Chystají strategický plán

Zdroj: www.idnes.cz, 25. 10. 2016

Autor: Lukáš Marek

 

 

Co s kulturním domem Slavie, jak naložit s plaveckým bazénem, opravit letní kino? Českým Budějovicím chybí strategický plán, který by město v zásadních otázkách posouval vpřed. Nyní začíná na radnici vznikat, pomůže na dalších deset let.

 

Spousta plánů, řada pokusů, různé studie, ale výsledek je následně takřka nulový. V Českých Budějovicích se vedení radnice za poslední roky opakovaně pokoušelo rozhodnout o osudu některých velkých staveb a projektů. Přesto nakonec politici často začnou váhat a raději se k zásadní změně neodhodlají.

Chybí celková vize, kam by krajské město mělo směřovat, o jaký rozvoj usilovat. Ať už jde o oblast sportu, nebo kultury. Nelichotivý stav má změnit k lepšímu strategický plán Budějovic pro nadcházející desetiletí. Měl by řešit investice za stovky milionů korun.

„Zahájili jsme jeho zpracování. Cílem je dosažení takových změn, aby bylo naše město konkurenceschopné, aby se tu dobře žilo a podnikatelé měli dobré podmínky pro svou existenci,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.

 

Plán má pomoci při získávání peněz z fondů a grantů

Podrobný dokument by měl být hotový a schválený v červnu roku 2017. Poslouží jako plán práce a zároveň ho město využije při žádostech o dotace.

„Žadatel, který ho má, je při hodnocení zvýhodněný,“ upozornil primátor. Pomoci by tak mohl i zisku financí v řádech desítek milionů korun z evropských a jiných fondů a grantových programů.

Témat, u kterých by bylo třeba udělat definitivní rozhodnutí, je hned několik. Nabízí se například otázka budoucnosti KD Slavie v centru města, kterou intenzivně řešilo už minulé vedení radnice. Nakonec se však dočkala jen akutního zásahu v době, kdy opadávaly kusy římsy, zatékalo do střechy a krov napadla dřevomorka. Na celkové řešení už se nedostalo i přes existenci studie.

 

Ztroskotaly také plány na stavbu nové sportovní haly. I tuto otázku hodlá město znovu otevřít. Bez nějaké koncepce a vize proměny jsou i Mariánské a Senovážné náměstí, přitom třeba pro druhé jmenované existuje také celá řada návrhů. Velkým tématem je rozvoj bývalých čtyřdvorských kasáren a tankodromu mezi sídlišti Máj a Vltava.

„Strategický plán by nám mohl dát odpovědi i v otázce plaveckého bazénu a vůbec budoucnosti koupání v Budějovicích jako celku,“ navázal náměstek primátora František Konečný. Tímto tématem už se zabývá útvar hlavního architekta, stejně tak i Mariánským náměstím.

Plán si nebude vymýšlet radnice sama, ale chce zapojit i zástupce významných firem, menších úspěšných společností, univerzity a obyvatele. „Vzniká komise pro strategický rozvoj, která se poprvé sejde v listopadu. Ta bude vše zastřešovat. Na podzim a v zimě budeme sbírat data a analyzovat je,“ konstatoval primátor.

 

Měl by stát přes milion korun

Výstupem budou akční plány, kde budou konkrétní řešení problematiky. Jednou z hlavních oblastí bude určitě doprava, dohromady to mají být čtyři hlavní směry.

Ukončené už je výběrové řízení, z něhož vzešla společnost, která bude mít na starost odborné zpracování dokumentu a dozor nad celou tvorbou. Zhotovitelem bude firma Berman Group a Cassia Development & Consulting.

„Mají s tím bohaté zkušenosti. Vybírali jsme z pěti firem, které jsou v této oblasti na špici,“ konstatoval Svoboda. Strategický plán by měl stát přes jeden milion korun.

Podle primátora je to i ojedinělá příležitost pro firmy, jak uplatnit své vize ve městě pro nadcházející dekádu. Jako naprosto zásadní označuje strategický plán i architekt Mirek Vodák ze skupiny CBArchitektura.

„On určuje cíl, za kterým by se mělo jít. Územní plán je pak nástrojem. Není problém něco postavit, ale měli bychom vědět, proč to chceme, kde to má stát a jak to má vypadat. To Českým Budějovicím chybí,“ zdůraznil Vodák.

Plán má podle něj řešit třeba otázku zázemí pro Jihočeskou filharmonii, ale i rozvoj průmyslových oblastí nebo další bytové zástavby ve městě.

„To vše jsou věci za miliardy korun. O to víc je důležité, aby vznikl kvalitní dokument. Třeba v Rakousku mají národní strategii a vlastní pak mají i jednotlivá města. Hodně z toho těží. Když pak něco staví, vědí, že se jim to vyplatí,“ doplnil architekt.

 

Zdroj:

http://budejovice.idnes.cz/strategicky-plan-ceske-budejovice-drx-/budejovice-zpravy.aspx?c=A161025_113110_budejovice-zpravy_khr



Leave a Reply