Japonci v Chebu chystají půlmiliardovou investici a nová pracovní místa
- 22/08/2016
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Regionální rozvoj, Rozvoj měst, Z tisku
Zdroj: www.idnes.cz, 22. srpna 2016
Autor: Jitka Dolanská
Japonská společnost JSP, která jako jedna z prvních zakotvila v chebské průmyslové zóně, chce expandovat. V plánu má půlmiliardovou investici se stovkou nových pracovních míst.
Firma chce dosavadní továrnu na výrobu plastových granulí pro automobilový průmysl významně rozšířit. Podle ředitele chebské pobočky Dalibora Krejsy se do dvou let hala rozroste zhruba o třetinu nynější rozlohy. Celkem tak zabere čtyři hektary tamní průmyslové zóny a nabídne stovku nových pracovních míst.
Světový dodavatel pěnových plastů postavil svou první evropskou pobočku v Paříži. Druhá výrobní hala stojí od roku 2005 v Chebu. Český závod loni dosáhl zisku více než 220 milionů korun. V plně automatickém provozu v současné době pracují přibližně dvě desítky lidí.
Česko je pro Japonce výhodné polohou i nízkými náklady
Pro západočeské město se investor rozhodl hned z několika důvodů. Tím hlavním je geografická poloha a blízkost sítě německých dálnic. Dalším je fakt, že Česko patří k nízkonákladovým zemím.
„To je skvělá zpráva. Mám z ní opravdu radost. Pokud se zdejší firmy rozvíjí, je to známkou stability a zdárného vývoje celé průmyslové lokality,“ uvedl starosta Chebu Petr Navrátil.
A chebská zóna opravdu „šlape“. Z Chebu se tak stává industriální lídr kraje. Co ještě před několika lety vypadalo jako čirá utopie, je dnes skutečností. Do města se vrací průmysl. A ne ledajaký.
Čínská BWI Group, německá DHL, Sky Deutschland Fernsehen nebo Tchibo či Deufol. To, že se nadnárodní firmy rozhodly založit svoje pobočky právě tady ve zdejším průmyslovém parku, závidí Chebu celá republika.
„Panattoni Park Cheb se stává nejrychleji rostoucí průmyslovou zónou v České republice,“ potvrdil Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.
„Za posledních sedm měsíců jsme tu stihli přivítat řadu dalších nájemců a vytvořit předpoklady pro vznik více než tisícovky nových pracovních míst,“ doplnil Sovička s tím, že bouřlivý rozvoj parku umožňuje zejména aktivní přístup města Chebu.
„V současné době zde podniká více než dvacet subjektů. Aktuálně tady pracuje na 1200 lidí. V objektech, které se staví, by měly vzniknout až dva tisíce nových pracovních míst,“ vypočítává chebský zastupitel a předseda výboru pro strategický rozvoj města Tomáš Linda.
Podotkl, že vedle výhodné dopravní polohy s návazností na německé dálnice hrají velkou roli také pozitivní reference.
„Chebské zóně vstup nadnárodních společností ohromně prospěl. Firmy si informace navzájem řeknou. Už teď máme další zájemce. Bohužel jsme je museli odmítnout. Průmyslový park je zcela zaplněný a další etapa rozvoje se ve spolupráci s Karlovarským krajem teprve připravuje,“ dodal Linda.
Zdroj: