Čtvrtině důchodců v budějovických domovech doplácí pobyt rodina a město
- 22/10/2015
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Rozvoj měst, Z tisku
Zdroj: www.idnes.cz, 22. října 2015
Autor: Ludmila Mlsová
Lůžka ve třech městských domovech seniorů v Českých Budějovicích jsou nepřetržitě obsazená. Ze 624 důchodců, kteří žijí na adresách Hvízdal, Máj a Staroměstská, musí 162 spoléhat na finanční pomoc rodiny a příbuzných, nebo města.
Dostávají totiž tak nízký důchod, že nestačí na úhradu pobytu se stravou a poskytovanými službami v městském sociálním zařízení. Příbuzní se v krajském městě starají o doplatek pobytu pro 88 svých blízkých, město dotuje dalších 74 seniorů.
Měsíční poplatek za jednolůžkový pokoj v budějovických domovech seniorů stojí okolo 9,5 tisíce korun, ve dvoulůžkovém pokoji zhruba o pětistovku levněji. Fakt je, že každému klientovi musí po zaplacení pobytu v domově zůstat 15 procent penze pro vlastní potřebu. Pokud má nízký důchod, nůžky pro doplatek pobytu v sociálním zařízení se tak rozevřou ještě víc.
„Nejnižší důchod 5 418 korun pobírá jedna klientka na dvoulůžkovém pokoji, rozdíl nám doplácí město,“ uvedla ředitelka DD Hvízdal Ludmila Kubelová. Pro zajímavost: nejvyšší důchod tu má taky žena, a to 19 754 korun.
Hvízdal jako největší budějovický domov s 280 lůžky eviduje také nejvíc klientů s penzemi, které nestačí na pokrytí pobytu. Aktuálně jich tu žije 82, přičemž o nedoplatek 37 z nich se starají příbuzní, dalších 45 seniorů spoléhá na pomoc města.
Nedostatek peněz nemůže ovlivnit přijetí seniora do domova
V menších domovech Máj a Staroměstská se 201, respektive 143 lůžky, mají ve statistice seniorů s nízkými důchody shodně víc solidárních příbuzných: na Máji žije 32 klientů s nízkými příjmy, z toho blízcí připlácejí na pobyt 21 z nich. Na Staroměstské platí takzvanou sníženou úhradu za pobyt 48 seniorů a 30 z nich podporují příbuzní.
„Nedostatek peněz nemůže ovlivnit přijetí seniora do domova. Rozhodující jsou zdravotní stav a sociální situace klienta. A informace o jeho finančním zajištění se dozvíme až při podpisu smlouvy. Není to věc, kterou bychom mohli ovlivnit dopředu,“ řekl Jiří Tetour, šéf Centra sociálních služeb Staroměstská.
Průměrný důchod klientů Domova pro seniory Máj je 11 900 korun, nejnižší je 7 169 korun.
„Trend je, že noví klienti mají trochu vyšší důchody než ti dřívější. Přesto je u nás aktuální částka nedoplatků za pobyt 32 900 korun, z toho 24 tisíc doplácí rodina, nebo příbuzní a zbytek město. Je to dobrá vůle blízkých, že to doplácí, není to povinnost ze zákona,“ popsal ředitel domova Pavel Janda.
Budějovické domovy seniorů dostávají jako příspěvkové organizace další peníze na provoz od státu, zdravotních pojišťoven a radnice, která je jejich zřizovatelem. „Letos si z městské kasy rozdělí celkem 43,5 milionu, v příštím roce o sedm milionů víc. Hlavní roli ve zvýšení příspěvku hraje tříprocentní nárůst mezd,“ sdělila radní pro finance a ekonomiku Lucie Kozlová.
Zároveň pochválila personál Hvízdalu, který se staral o 85letou bývalou učitelku tak, že domovu po tříletém pobytu v něm odkázala celý majetek ve výši zhruba 2,5 milionu korun.
Bohaté zkušenosti s nízkými příjmy klientů mají i šéfové krajských domovů. „Z našich 249 uživatelů nemá na plnou úhradu pobytu 148 klientů, 44 z nich pomáhají úplně a 28 částečně rodinní příslušníci a jednomu město Soběslav,“ vypočítala Jana Zadražilová, ředitelka Domova důchodců Dobrá Voda u Budějovic, který je největším krajským domovem na jihu Čech.
Zdroj: