Místo zchátralého tábora u Lipna vyrostou apartmány za 7,5 milionu

Zdroj: www.idnes.cz, 16. března 2015

Autor: Václav Janouš

 

 

U Lipna vzniká nová vesnička. Staví ji rakouští investoři na místech bývalého zchátralého rekreačního zařízení papíren poblíž Frymburka. Místní jsou rozděleni na dva tábory: jedni vítají, že místo ruin vzniknou nové apartmánové domy, druzí kritizují, že takové investice regionu nepomohou.

 

Přímo na břehu Lipenského jezera v lokalitě zvané Větrník necelé tři kilometry západně od Frymburka stálo ještě nedávno zchátralé rekreační zařízení. Betonové podsady chatového dětského tábora už ale srovnaly bagry se zemí.

V první etapě zde má vyrůst 18 rodinných domů, dohromady jich má být na 29 tisících metrech čtverečních 51. První majitelé se do nich budou stěhovat zhruba za rok.

Lokalita leží v Chráněné krajinné oblasti Šumava a je na seznamu míst spadajících pod přísnou ochranu kvůli fauně a flóře Natura 2000 a zároveň Evropsky významnou lokalitou Šumava.

 

Správa parku dala kladné stanovisko

„V takové oblasti je zakázáno budovat nové sídelní útvary, avšak tady se jedná o přestavbu původního rekreačního areálu. Projekt má i posudek vlivu na životní prostředí,“ vysvětlil ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený s tím, že v 90. letech dokonce existoval návrh vyjmout lokalitu z chráněného území, ale v roce 2005 se dostala na seznam Natura 2000.

I tak správa parku dala záměru kladné stanovisko, protože se jedná o čtvrtou zónu chráněné krajinné oblasti. V té je pohled správy parku na investice benevolentnější.

Odborníci tam v roce 2007 při vypracovávání posudku narazili na sedm zvláště chráněných živočichů, z nichž mezi silně ohrožené druhy patří ještěrka živorodá, žluva hajní, včelojed lesní nebo křepelka polní. I tak ale podle posudku vlivu na životní prostředí nebude mít investice negativní dopad.

„Nedojde k ohrožení chráněných druhů ani chráněných stanovišť. Nedojde k negativnímu ovlivnění krajinného rázu, navrhované objekty jsou v souladu s charakterem ostatní rekreační zástavby na levém břehu Lipna,“ napsal tým zpracovatelů v čele s Petrem Hosnedlem v dokumentaci ke stavbě, kterou má MF DNES k dispozici.

Původní rekreační zařízení na Větrníku nabízelo 270 lůžek, v nových domech bude kapacita 351. Starosta Frymburka Oto Řezáč říká, že novou vesničku na břehu Lipna vítá, protože na místě zchátralého areálu, do kterého vede úzká lesní cesta, vyroste něco, co nebude takovou ostudou.

„Chápeme to jako nápravu současného stavu. Z naší strany máme na investora tvrdé požadavky, kdy musí vybudovat plnohodnotnou příjezdovou komunikaci a dostatečnou čistírnu odpadních vod, na kterou by se mohly připojit i okolní nemovitosti a chaty,“ vysvětluje Řezáč.

 

„Práce tam bude jen pro údržbáře“

Daleko menší radost z projektu však mají někteří obyvatelé a ekologičtí aktivisté. Například pracovnice Hydrobiologického ústavu Akademie věd a obyvatelka Frymburka Monika Krolová argumentuje, že apartmánové domy, které budou na prodej v cenách okolo osmi milionů korun, přinesou jen pár pracovních míst pro údržbáře.

„Je velká škoda, že vznikají mrtvé vesnice žijící jen několik měsíců v roce, kdy sem lidé přijíždějí. Zbytečně se zastavuje krajina, kterou už do původního unikátního stavu nedostaneme. Mladým vzdělaným lidem tyto investice práci nenabídnou, ti nadále odcházejí a neumím si představit, co budeme dělat, až přestane být Lipno lákadlem a lidé nebudou chtít utíkat z měst do podobných městeček,“ varuje Krolová.

Projekt vesničky Lakeside village není totiž jediný – ve stejné zátoce přes vodu se už roky chystá stavba podobných domů u osady Hruštice nebo u Kovářova.

Lukas Dorn Fussenegger, majitel společnosti Dorn Fussenegger, která domy staví a jež na Lipně také provozuje lodní dopravu, věří, že se mu ale domky podaří prodat. I díky unikátní poloze pozemků přímo na břehu jezera a navzdory tomu, že ceny s pozemky začínají na částkách okolo 7,5 milionu korun.

 

Zdroj:

http://budejovice.idnes.cz/apartmany-u-lipna-0zs-/budejovice-zpravy.aspx?c=A150314_2147236_budejovice-zpravy_epkub

 



Leave a Reply