Dotace z EU obchází strašidlo auditů. Pokuty bývají zdrcující
- 02/01/2013
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Evropská unie, Strukturální fondy, Z tisku
Zdroj: MF Dnes, 2. ledna 2013
Autor: Martin Beneš
Desítky milionů korun z evropských dotací zřejmě budou muset vracet instituce z Plzeňského kraje. MF DNES totiž zjistila, že se v posledním roce výrazně zvýšil počet kontrol a pokut, kterým příjemci dotací čelí. Zrovna teď auditora zajímají dvě silnice za 230 milionů korun.
Předseda výboru Regionální rady ROP Jihozápad Ivo Grüner v poslední době několikrát žertoval, že doteď se evropské dotace rozdávaly a nyní se budou brát.
Tento vtip však přestává být zábavný. Ukazuje se, že jeho slova se beze zbytku naplňují.
Stačí pár čísel. Zatímco za roky 2010 a 2011 uskutečnil útvar interního auditu a nesrovnalostí 18 prověrek a pokutoval čtyři projekty, za rok 2012 bylo kontrol 36 a sankce dostala celá polovina projektů. A nejde jen o drobné. Pokuty jsou většinou v řádech milionů korun.
Jakmile se nyní úspěšný žadatel o evropské peníze dozví, že u jeho projektu proběhne audit, je na padesát procent jisté, že dotaci, nebo její část bude vracet. A to třeba i několik let poté, co ji dostal.
Za ROP Jihozápad je na tom zatím hůře Jihočeský kraj, v Plzeňském je sankcí méně. Ale hrozí. Auditor si na mušku vzal dvě krajské investice – projekt silnice III. třídy Oselce – Chanovice za 127 milionů korun, kde hrozí vrácení více než pěti milionů korun a přeložku komunikace II/196 v Poběžovicích za 103 miliony korun.
“Původně auditor žádal vrácení 25 milionů. My jsme s tím nesouhlasili, dosáhli jsme snížení sankce na 5,8 milionu korun,” uvedl ředitel Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje Filip Uhlík, který doufá, že auditor sankce ještě sníží.
“Toto jsou jedny z prvních dotací, kdy se to učil jak poskytovatel dotace, tak my, a když se na tyto projekty zaměří někdo čtyři nebo pět let po dokončení, tak tam nachází věci vyplývající z toho, že má poskytovatel dotace jiný názor na to, co jsou ochotní hradit a co nejsou,” myslí si Stanislav Liška, ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje, která měla oba projekty na starosti.
Příjemce se proti pokutě může odvolat. To už řeší regionální rada. Ovšem ta prý nemůže celou pokutu prominout. Maximálně tři čtvrtiny. To je i tak pro řadu subjektů likvidační.
Regionální rada vnímá vysoké procento pokutovaných příjemců jako vážný problém. A není to jen případ ROP Jihozápad. “Je to problém všech regionálních rad v České republice,” podotýká ředitelka Úřadu Regionální rady ROP Jihozápad Ivana Makovičková.
Každá sankce přitom zvyšuje statistickou chybovost České republiky při čerpání evropských dotací. Může to skončit i tak, že regionální operační program bude muset zastavit proplácení dotací a může mu být uložena sankce.
To už se jednou stalo. Jihočeský kraj kvůli tomu zaplatil 150 milionů a dalších 90 milionů kraj Plzeňský. Všechno navíc nasvědčuje tomu, že auditů bude přibývat. Útvar se totiž má rozšiřovat. Nyní má pět lidí a v příštím roce jich bude osm.
Kde ještě audit pokračuje
Výstavba pavilonu jednodenní chirurgie městské nemocnice Privamed – auditovaná částka 74 miliony korun
Centrum vodní zábavy Kdyně – auditovaná částka 123 miliony korun
Kulturní, volnočasové a křesťanské centrum Plzeň-Skvrňany – auditovaná částka 34 miliony