Nová studie na Šumavě: Tetřevům by turisté v Luzenském údolí nevadili
- 26/10/2012
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Cestovní ruch, Z tisku
Zdroj: MF Dnes, 26. října 2012
Autor: Václav Janouš
Zpřístupnění cesty Luzenským údolím na Modrý sloup na Šumavě, po níž roky volají turisté, je blíže než kdykoliv dříve. Otevření hraničního přechodu s Německem pro pěší napomáhá nová studie výskytu vzácných tetřevů hlušců. Právě kvůli těmto ptákům nesmí lidé údolím procházet.
“Výsledky monitoringu tetřevů zřetelně ukázaly, že vedení trasy skrz Luzenské údolí představuje nejsnesitelnější řešení,” říká mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.
Nyní mohou turisté využívat trasu z Březníku k hranicím po úbočí hory Špičník. Lidé tudy procházejí lesem, kdežto středem údolí vede zpevněná trasa, okolo níž žije méně ptáků než kdekoliv jinde.
“To jasně vyplývá i z tříletého česko-bavorského monitoringu tetřevů hlušců v dané oblasti,” říká ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl.
Ekologičtí aktivisté hrozí žalobou
Modrý sloup je hraniční přechod pod horou Luzný a dříve sem vedla pašerácká část Zlaté stezky, kde se lidé vyhýbali mýtnému a clu. Hraniční přechod fungoval až do konce druhé světové války, kdy ale po násilném odsunu Němců z českého pohraničí a po vzniku železné opony přestal být používán.
Zkušebně byl otevřen až v polovině července 2009. Z německé strany se dá však pohodlně dojít až k přechodu i dnes, z české strany to právě kvůli ochraně tetřevů není možné.
“V případě, že by se podařilo stezku Luzenským údolím otevřít, bylo by to pouze ve velmi regulovaném režimu. Stezka by zůstala po většinu roku uzavřena tak, aby byť jen hypotetické rušení vzácného tetřeva bylo omezeno na co nejmenší míru. Stezka by byla otevřena pouze pro pěší a pouze od poloviny července do poloviny listopadu. I přes tyto zásadní regulativy by to byl důležitý signál pro návštěvníky Šumavy, kterým chceme krásu Šumavy ukazovat. Modrý sloup má dnes z Čech i z Bavorska absolutní prioritu,” uvedl ředitel šumavského parku Jiří Mánek.
Ekologický aktivista z Hnutí DUHA Jaromír Bláha se okamžitě nechal slyšet, že pokud bude správa parku plánovat otevření původní cesty údolím, podají žalobu. “Není hotová studie vlivu na životní prostředí a populaci tetřeva,” řekl aktivista Jaromír Bláha.