Brdy se otevřou milovníkům přírody
- 03/08/2012
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Cestovní ruch, Regionální rozvoj, Z tisku
Zdroj: MF Dnes, 20. 4. 2011
Autor: Jan Gazdík
Ministerstvo obrany se rozhodlo, že do roku 2015 opustí výcvikový prostor Brdy-Jince a čtyři velká cvičiště se zmenší v průměru o čtvrtinu. Armáda tak ušetří 200 milionů ročně.
PRAHA – Armáda do roku 2015 vyklidí a zpřístupní veřejnosti výcvikový prostor Brdy-Jince s rozlohou 26 009 hektarů.
Další vojenské prostory pak budou zhruba o čtvrtinu zmenšeny. Jde o Hradiště u Karlových Varů, Libavou u Olomouce, Boletice u Českého Krumlova a Březinu u Vyškova. Tam všude budou mítmilovníci přírody větší přístup.
Dělostřelecká brigáda nicméně v Jincích zůstává. Velení armády ji považuje za perspektivní.
Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje roční úsporu 200 milionů korun. Připomíná navíc, že tato armádní cvičiště ještě v roce 1990 sloužila dvousettisícové československé armádě. Od té doby se české vojsko desetkrát zmenšilo.
„Je zbytečné, abychom si drželi tolik cvičišť s rozlohou sto třicet tisíc hektarů. Dnes je využíváme jen částečně,“ vysvětluje náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. A předkládá další argument: vojenské prostory dnes zabírají 1,7 procenta Česka. U Německa či Polska je to 0,5, Rakouska 0,4 a Slovenska 1,1 procenta.
„Nestojí za tím stavbaři“
Generál Picek odmítá námitky, že zrušení újezdu Brdy nepředcházela odborná diskuse ani řádné posouzení výhod a ztrát pro armádu. „Z našich analýz nám jednoznačně vyšlo, že pro armádu bude nejvýhodnější a nejméně bolestné zříci se Jinců, jejichž provoz nás ročně vyjde na 88 milionů korun.“
Generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, jenž se stará o majetek resortu, odmítá také obavy mnohých starostů z Brd, že se dohodl s developery, kteří mají o toto průmyslem téměř nepoškozené území v blízkosti hlavního města mimořádný zájem.
„Nevím, jak bych vás přesvědčil, ale žádní developeři naše rozhodnutí opustit Brdy neovlivňovali. Toto území se prostě parcelovat nebude,“ ujišťuje Vylita. Pojistku spatřuje i v tom, že z hlediska rostlinných, ale i živočišných druhů unikátní Brdy zůstanou pod správou Vojenských lesů a statků. Ty s Jihočeskou univerzitou, ministerstvem obrany a také životního prostředí předloží vládě projekt ochrany Brd. „Může jít o chráněnou krajinnou oblast nebo jakousi oblast divokého území s o něco nižším stupněm ochrany,“ vysvětluje Vylita.
Brdy, jichž se ministerstvo obrany zříká, jsou cenné i v tom, že se na tento prostor nevztahují žádné restituční nároky. Třeba ve vojenském prostoru Libavá ministerstvo platí restituentům dvacet milionů ročně za pozemky, na nichž je dnes střelnice.
Existují i pochyby
Experti však varují před jedním zádrhelem. Prostor se musí se očistit od vojenské munice, která se tam používá od roku 1926. To bude velmi nákladné – odhady jdou do miliard korun.
Nehledě na všechna ujištění ministerstva o výhodnosti zrušit výcvikový prostor do roku 2015, má o tomto kroku pochybnosti bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Poukazuje na to, že při úvahách o zrušení proti sobě vždy stály Brdy a Boletice v Jižních Čechách, odkud se postupně stahují armádní jednotky. Naproti tomu Brdy jsou přímo napojeny na dělostřeleckou brigádu s další možností rozvoje. „Nejde jen o momentální úspory,“ varuje.
***
FAKTA
Vojenské újezdy v Česku
Název Rozloha (ha) Obyvatel
Hradiště 33 161 593
Libavá 32 724 1 121
Boletice 21 953 308
Brdy 26 009 35
Březina 15 817 4
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR