Na jednoho vojáka připadá 5,5 hektaru újezdů
- 03/08/2012
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Cestovní ruch, Regionální rozvoj, Z tisku
Zdroj: Českobudějovický deník, 14. 4. 2011
Autor: Václav Janouš
Praha – Armáda se hodlá zbavit nepotřebných prostor. Panuje shoda, že se musí zachovat zdejší nepoškozená příroda. První na řadě jsou Brdy
Vášnivý cyklista Martin rád objevuje nové trasy. I kvůli tomu podstoupil riziko a zamířil do málo dotčených míst, jakými jsou vojenské újezdy.
„Je tam nádherná nedotčená krajina. A všude prázdno,“ vysvětlil Martin, co ho táhlo do zakázaných prostorů v Brdech nebo Boleticích.
Mělštěstí, protože si ho nevšimli vojenští policisté. V opačném případě by odjel s pokutou, která nebývá zrovna malá. „Jsou to uzavřené areály určené pro výcvik armády. Pokud vojenská policie chytí někoho bez povolení vstupu, hrozí mu pokuta až pět tisíc korun,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Situace by se ovšem měla v dohledné době změnit. Ministerstvo totiž zjistilo, že vojenských újezdů je v Česku moc, takže má v úmyslu jeden zrušit úplně, a to ten v Brdech, a další výrazně zredukovat. U jednotlivých újezdů by se jednalo o 13 až 24 procent jejich plochy. Dnes na jednoho českého vojáka připadá 5,5 hektaru vojenského újezdu.
Svůj záměr ministerstvo zapracovalo do Bílé knihy o obraně, kterou má v nejbližších týdnech projednat vláda. „Pokud ji vláda schválí, budeme uvažovat, co s uvolněnou plochou,“ řekl mluvčí.
Citlivá turistika
„Rozhodně by se taková místa neměla zastavět, masivně odlesňovat nebo razantně odvodňovat. Území by neprospěla ani hustá síť stezek,“ míní Jana Vitnerová z ekologického sdružení Arnika s tím, že by se k uvolněnému území mělo postupovat velmi citlivě.
Přitom se ale využití pro turistiku nebrání. „Je možné je využít pro moderní způsob turistiky, pozorování divoké zvěře nebo rostlin. Byl by to kontakt s nezničenou přírodou. Navíc by uvolněné plochy skýtaly velký potenciál pro přilehlé obce,“ přiblížila ekoložka.
Otevření dosud uzavřených prostor by uvítal i Tomáš Novotný z Klubu českých turistů. „Neměly by tam vznikat žádné megaareály, ale jednoduché občerstvovny a útulny bych přivítal,“ doplnil.
Také ministerstvo obrany by rádo zachovalo nynější ráz krajiny uvolněných prostor. „Nechceme dát tyto plochy developerům. Nechceme, aby tam byly sídliště a fabriky,“ ujistil Jan Pejšek.
Jak zrušený vojenský prostor využít ukázal Středočeský kraj. V bývalém újezdu Ralsko má totiž vzniknout největší areál pro in-line bruslení v České republice, který by mohl být otevřen už příští rok. „Široko daleko nebude nic podobného,“ pochlubil se náměstek hejtmana Marcel Chládek.
Úvahy, co s uzavřeným areálem v Brdech, už nyní zaměstnávají nejen středočeské radní, ale i vojáky. „Jedna z alternativ je chráněné území s naučnými stezkami. Je ale předčasné o tom mluvit. Nic nám zatím nebylo nabídnuto,“ doplnil Chládek.
Právo volit
Omezení území újezdů však bude mít zásadní dopad pro jejich obyvatele. Pro ně nyní platí zvláštní režim. Například si nemohou volit vlastní zastupitelstvo. Navíc majetek na území újezdu může být pouze v majetku státu.
„Při omezování vojenských újezdů bychom chtěli vyjmout z jejich území osídlená místa. Vyřešíme tím omezení některých práv. Jedná se zejména o Libavou, která má 1200 obyvatel,“ upřesnil mluvčí ministerstva obrany Pejšek.
Jenomže obyvatelé Libavé mají z odchodu armády strach. Dosud jim totiž vojáci zajišťovali bydlení, vzdělání i práci. Před devíti lety se v anketě většina obyvatel města vyslovila pro armádu, i za cenu, že nebude moci volit.