Žádné dotace nepotřebujeme, soukromá zoo si na sebe vydělá
- 03/08/2012
- Posted by: Vilém Čekajle
- Categories: Regionální rozvoj, Z tisku
Hospodářské noviny, 27. ledna 2011
Autor: Jan Sochor
LVI, MEDVĚDI A PUMY. Právník Libor Hrubý se rozhodl vybudovat zoologickou zahradu v jižních Čechách. Do projektu zapojil celou svoji rodinu
Vesnice Větrovy, která leží jen několik kilometrů od druhého největšího jihočeského města Tábor, na první pohled ničím zajímavým nevyniká. Ale jenom na první pohled. Když opustíte silnici, můžete totiž znenadání narazit na medvěda, nebo třeba na lva. Právě tady totiž postavil na vlastní náklady svůj Ranč Větrovy právník a podnikatel Libor Hrubý. Kolem ranče vznikl později zoopark, který se má brzy změnit na zoologickou zahradu s několika desítkami druhů zvířat.
“Dědeček byl hajným ve schwarzenberském polesí, otec pracoval na lesním závodě v Táboře, a tak jsem měl vždy blízko ke zvířatům. Postavit vlastní zoo byl takový můj malý sen,” popisuje, jak celý nápad začal vznikat, Hrubý, původem z Bechyně, který, jak sám říká, se na Větrovy přiženil.
Z Dubaje do Větrov
Na rozdíl od svého otce a dědečka však jeho cesta k podnikání, ve kterém hlavní roli hrají zvířata, vedla oklikou. Vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně. Na začátku devadesátých let se dostal do právní kanceláře International law office (Mezinárodní advokátní kancelář), kterou založil právník Josef Tušek. Práce ho zavedla až do Spojených arabských emirátů, kde je také již 17 let rezidentem.
“Jeden můj kamarád z Indie mě do Emirátů pozval, že se tam dá dobře dělat byznys,” vzpomíná na své začátky v Emirátech. Prostřednictvím firmy Philadelphia Invest, kterou spoluzaložil právě s Tuškem, pak v Dubaji pomáhal vybudovat rezidenční a zábavní komplex Western City.
“V Dubaji se podniká úplně jinak než tady. Tehdy byly podmínky značně uvolněné. Stačilo mít deset procent vlastního kapitálu a zbytek si půjčit. Projekt se nám později podařilo výhodně prodat zahraničním investorům,” vzpomíná Hrubý.
Po několika letech právničiny a dalšího podnikání tak měl peníze, aby začal uskutečňovat, co si vysnil. Na Větrovech tak vyrostl v roce 2002 ranč, kde začal Hrubý pravidelně pořádat rodea a další akce.
“Pořídili jsme i nějaké ovce, kozy, zubry a další zvířata. Postupem času jsme zjistili, že zvířata lákají daleko víc lidí než samotný ranč,” říká. A zrodila se myšlenka vybudovat zoo. Hrubý nejprve zakoupil 25 hektarů pozemků kolem svého ranče. Dnes má zoopark přes šedesát druhů zvířat včetně lvů, medvědů, velblouda, zebry, americké pumy nebo dikobrazů a má zažádáno o licenci stát se zoologickou zahradou.
“Všechno je už v podstatě schválené, jediné, co musíme ještě udělat, je celý areál oplotit,” říká. U toho však jeho projekt zdaleka nekončí. Zahrada se má dále rozšiřovat. “Chceme se soustředit hodně na americká zvířata. Budeme tak mít třeba medvědy baribaly nebo tuleně. Brzy k nám připutuje jaguár, nedávno jsme získali mládě pumy, které zatím chovám doma, protože je ještě příliš malé na vypuštění do areálu,” odhaluje své plány právník a podnikatel. Jako jeden z mála v republice provozuje také jeho ranč středisko pro chov a obchodování s primáty.
Krmení pro lva za 100 tisíc ročně
Jak Hrubý přiznává, zatím to není žádný výdělečný podnik. “Náklady se samozřejmě pohybují v řádech milionů korun. Jen krmení a péče pro takového lva přijde tak na sto tisíc ročně. Všechno financuji z mých dalších činností, tedy z právničiny, z peněz z developmentu a z provozu ranče,” popisuje Hrubý s tím, že do budoucna však čeká, že si zoo na sebe vydělá.
“Byl jsem v mnoha zoologických zahradách v mnoha zemích. Někde fungují jako čistě dotační instituce, někde se uživí samy. My chceme jít rozhodně tou druhou cestou. Zoo by měla fungovat tak, aby se sama ufinancovala,” tvrdí Hrubý.
Jak prohlašuje, o žádné dotace nestojí. “Mluvil jsem s Jiřím Fišerem, se starostou města Tábor, ke kterému Větrovy patří. Myslím, že po čase má město vedení, které se o nás zajímá a vyjde nám vstříc. Ujistil jsem ho, že nestojíme o žádné dotace. Jediné, co bychom byli rádi, aby nám město neházelo klacky pod nohy a bralo nás prostě jako svou součást. V tom jsme si rozuměli. Tábor nemůže žít jenom ze své historické minulosti. Musí umět přilákat turisty i jinak,” říká Hrubý.
Loni se podle něj do zoo podívalo asi 80 tisíc lidí. Vstup je však zatím zdarma. Za návštěvu se začne platit až po získání licence.
“Někdy v září bychom měli začít oficiálně fungovat jako zoologická zahrada. Počítáme i s restaurací a ubytováním pro ty, kterým se nebude chtít pryč,” upřesňuje Hrubý, který do projektu zoo zapojil celou svou rodinu. Ranč Větrovy, který současný zoopark provozuje, je akciovou společností. Syn Lukáš i dcera Nikola zasedli v představenstvu a firmu pomáhají řídit.