Politici nechtějí kácet stromy na Šumavě, park na kácení trvá

Zdroj: MF Dnes, 2. 8. 2011
Autor: Radek Gális

 

 

Petici proti zásahu podepsali např. Olga Sommerová, Petr Vachler nebo Václav Cílek

 

Šumava – Kácet, či nekácet? Do sporu, zda je kácení stromů na Šumavě u Modravy správné, či nikoliv, se vložili o víkendu i politici.

V neděli území u Ptačího potoka navštívil bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla, aby se na vlastní oči přesvědčil, jak situace vypadá.

„Podle mého názoru se jedná o více než o spor, jak v parku postupovat, o spor, zda bude národní park na Šumavě zachován, nebo zda se změní v pouhou chráněnou krajinnou oblast,” řekl Vladimír Špidla, který podpořil aktivisty. „Šumava je katedrálou sv. Víta ochrany přírody,” dodal a vyzval ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby nebezpečný vývoj zastavil.

S obavami sleduje vývoj na Šumavě jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Žasnu, jaké trapné divadlo předvádějí někteří herci, a ptám se, který principál je ke hře přizval. Vyzýval jsem již před víkendem, že je nejvyšší čas odložit emoce a zahájit konstruktivní debatu, ale o tu zjevně není zájem,” uvedl Zimola.

Již v sobotu do oblasti Ptačího potoka přijeli senátor Miroslav Krejča a poslanec Robin Bohnisch, který je zároveň místopředsedou sněmovního výboru pro životní prostředí.

 

Vědec je ekopošuk?

Miroslav Krejča s Robinem Böhnischem vyzvali ministra Tomáše Chalupu, aby ministerstvo životního prostředí odpovědně a jednoznačně vstoupilo do sporu mezi Správou NP Šumava a ekology. Spor spočívá v rozdílných názorech na kácení u Ptačího potoka, což byla donedávna tzv. bezzásahová zóna.

Böhnisch se zastal aktivistů, kteří na místě brání v kácení. „Lidi bez odborné erudice je nazývají ekopošuky či ekoteroristy. Přitom jsou mezi nimi vědecké kapacity v řadě oborů přírodovědy a mladí lidé, kterým stálo za to poučit se o ekologii šumavských smrčin a přijet. Vážím si jich. Situace na Ptačím potoce navíc není jenom o našem pohledu na ochranu přírody, ale i o budoucnosti občanské společnosti u nás. Zaráží mě rovněž přehlížení odborných poznatků ze strany správy parku. Dokresluje to chaos, který v posledních měsících zásahy proti kůrovci provází,” dodal poslanec.

„Snahou ministra a celého ministerstva by mělo být dosažení okamžitého souladu zásahů s platnou legislativou ČR, přijatými mezinárodními závazky a stanovisky vědecké veřejnosti,” přidal se senátor Miroslav Krejča.

„Nekoncepčními zásahy a nerespektováním zákonů dochází k postupné demontáži národního parku. Navíc dochází i díky nečinnosti MŽP k eskalaci napětí mezi jednotlivými názorovými skupinami, což jsme pocítili i na vlastní kůži. Některé reakce nemají daleko k přímé osobní konfrontaci s těžko předvídatelnými důsledky,” dodal Miroslav Krejča, který akci aktivistů také při své návštěvě podpořil.

 

Šumavská výzva

„Názor na situaci si nelze vytvořit od stolu nebo z vrtulníku,” zdůraznil ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek.

„Je dobře, že se někteří z politiků vydali přímo na místo a osobně se seznámili se situací. Jsem rád, že plně podpořili lidi, kteří brání nelegálnímu kácení. Znovu opakujeme, že těžba v oblasti Ptačího potoka je nezákonná a správa národního parku v čele s Janem Stráským a Jiřím Mánkem to ví. Příliš pozdě podala žádost o výjimku ke kácení, to je však její problém. Je nehorázné, že ministr Tomáš Chalupa i nadále činnost správy kryje a nechá ilegálně kácet tisíce stromů ve vzácných smrčinách,” doplnil Petr Machálek. Novou petiční akci proti kácení (Šumavskou výzvu –www.sumavskavyzva.cz), již podepsaly stovky lidí, mezi nimi známé osobnosti např. Petr Vacek, Olga Sommerová, Jiří Dědeček, Vladimír Merta, Václav Cílek, Petr Vachler, Jana Klusáková, Erazim Kohák, Vladimír Just a jiní.

 

Boj s kůrovcem

Mininistr životního prostředí Tomáš Chalupa má však ohledně kácení jasno.

„Šumavu nelze ponechat na pospas kůrovci, jak to činili mí zelení předchůdci,” uvedl ministr. „Důsledkem je pouze zničení rozsáhlých ploch šumavských lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody jako takové. Jsem přesvědčen, že s kůrovcem musíme rozumně bojovat, ne ho chránit. Naopak – chránit máme šumavskou přírodu, a to před každým a vším, co ji ničí. Plně chápu a rozumím rozhořčení místních lidí i jejich volených zástupců.”

Správa parku v kácení proto dále pokračuje. „Média postupně ztrácejí o lokalitu Na Ztraceném zájem,” myslí si mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek. „Blokádisté, kteří zpočátku teatrálně povykovali před kamerami a novináři, opadající zájem medií zaregistrovali a řada z nich se pak jen apaticky povalovala na cestách mimo lesní pracoviště,” dodal Pechoušek.



Leave a Reply