Šumavané se těší: zákon jim zajistí práci i dřevo
- 26/07/2012
- Posted by: Vilém Čekajle
- Category: Z tisku
MF Dnes, 3. 3. 2011
Autor: Václav Janouš
Po 20 letech se Národní park Šumava dočká svého zákona a výraznou měrou se na něm budou podílet lidé z parku. Ministr životního prostředí chce, aby zákon vznikl do konce letošního roku.
SRNÍ – Také nemáš čím topit a jsi bez práce? Tato věta by na Šumavě už za rok neměla být nikde slyšet. Šumavské obce jsou krůček od splnění svého dvacetiletého snu. Mít zákon o Národním parku Šumava. Ten už připravuje skupina odborníků a do roka by mohl platit. Místním by dával jistotu práce a obcím větší práva.
„Celou dobu jsme slyšeli, že není politická síla zákon prosadit. Dnes je sněmovní většina a zákon mášanci projít. Je to neopakovatelná historická možnost,“ prohlásil starosta Modravy Antonín Schubert v úterý večer na výjezdním jednání poslanců výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj v šumavském Srní na Klatovsku. Starostové i politici zde lobbovali především za zákon o parku.
Například předseda Svazu šumavských obcí Jiří Hůlka připomněl, že po zákonu volají obce už 20 let. V roce 1991 vznikl Národní park Šumava jen na základě nařízení vlády. „Už tehdy dávaly obce připomínky, ale ani jedna z nich není dosud vyřešena. To je velká ostuda a jedině zákon o parku to může vyřešit,“ poukázal Hůlka.
Čtyři důležité body
Obce například věří, že nový zákon by vyřešil náhrady za zhruba 70 tisíc hektarů lesů, které mají v rezervaci, a kde tedy nemohou těžit. Vyjasnil by i přednostní prodej palivového dříví pro lidi na Šumavě, kterého je paradoxně i při rekordních těžbách každoročně nedostatek, a zajistil by lidem práci v parku. „Zároveň musí být jasná koncepce parku, aby se s každou změnou garnitury a ministra neměnila pravidla,“ doplnila předsedkyně mikroregionu Horní Vltava a Boubínsko Zdeňka Lelková.
Poslanci i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa slovům starostů přitakávali. A okamžitě slíbil, že zákon, který se chystá, si víceméně sestaví lidé v regionu. „Nejsložitější při vytváření zákona je otázka nedůvěry, proto chci, aby zákon vznikl tady na Šumavě, a ne v kanceláři ministerstva v pražských Vršovicích. Věřím, že zákon bude respektovat názory obcí, krajů i vědců. Ale každý musí trochu ustoupit,“ řekl ministr Chalupa.
Chalupa: Dárek k jubileu
Slova o ústupcích už však šumavské obce nechtějí poslouchat. Za 20 let už kroků stranou udělaly mnoho.
Ačkoliv ministerstvo tvrdí, že neurčilo termín, dokdy chce mít návrh zákona, který bude předložen jako vládní, ministr Chalupa by jej rád viděl do roka. „Letos park slaví 20 let a naší ambicí je, aby to bylo symbolické vykročení do budoucnosti,“ řekl v Srní.
Většina poslanců starostům slíbila, že návrh zákona upravující, co se na Šumavě obdivované pro unikátní rašeliniště, zbytky pralesů i divoké řeky, smí a co je zakázáno, podpoří. „Když to bude návrh, který bude vyhovovat vám tady, pak slibuji, že jej podpoříme,“ sdělila starostům například poslankyně Milada Halíková.
FAKTA
Co by mohl změnit zákon o parku
Postavení obcí: například pro zařazení lesa do 1. zóny by byl potřeba souhlas vlastníka.
Zóny v parku: jasně vymezit první, druhé a třetí zóny a jejich rozlohu. Kácení: stanovit, jak a kde se kácí stromy napadené kůrovcem.
Vyrovnání: obce by dostaly kompenzace za lesy, kde nesmějí těžit, protože jsou v rezervaci.
Práce pro místní: lidem by zajistil práci v lese a dost dříví na topení. Hlídání: hospodaření parku by řídila obecně prospěšná společnost, kterou by vedlo šest lidí – zástupce obcí, parku, ministerstva životního prostředí, ministerstva zemědělství, Jihočeského a Plzeňského kraje.