Zákaz vstupu! Rušíte tetřeva

Zdroj: MF Dnes, 8. 12. 2010
Autor: Jan Novotný

 

Dvouleté období, kdy se dalo projít na historický hraniční přechod Modrý sloup, skončilo. Do konce roku by mělo být jasné, co dál

 

Nevyužili jste v posledních dvou letech ojedinělé nabídky šumavského národního parku a nestihli jste se projít divočinou na historický hraniční přechod Modrý sloup? Možná jste udělali chybu, protože v příštích letech už park zřejmě nebude v otevírání vzácných částí Šumavy tak benevolentní. Dvouleté období, kdy se na Modrý sloup smělo špičnickou cestou, totiž 15. listopadu skončilo a v příštím roce se turisté do Modravských slatí blízko hranic s Bavorskem vůbec nemusejí podívat. A pokud se trasa otevře, tak maximálně na jeden nebo dva měsíce.

 

„Do konce roku má proběhnout vyhodnocení dvouletého provozu.

Na něm se podílí jak ornitologové, kteří přinesou výsledky o vlivu přítomnosti člověka na populaci tetřeva hlušce, tak i soukromá firma, která sčítá návštěvnost trasy pomocí čidel,“ vysvětluje vedoucí oddělení ochrany ekosystémů šumavského národního parku Josef Zollpriester. Po vyhodnocení patrně požádá Klub českých turistů o znovuotevření stezky. Zatím to ovšem vidí velmi skepticky. „Pokud bychom rozhodli kladně a povolili přístup na Modrý sloup za stejných podmínek jako v předchozích dvou letech, okamžitě nás za naše rozhodnutí napadne Okrášlovací spolek Zdíkovska, protože nebyly splněny některé požadavky, kterými bylo znovuotevření podmíněno,“ tvrdí Josef Zollpriester. Okrášlovací spolek Zdíkovska, bedlivě sledující otevírání nových stezek šumavskou divočinou, není masové turistice v cenných lokalitách nijak příznivě nakloněn.

 

„V příštím roce budeme požadovat posouzení vlivu znovuotevření cesty na Modrý sloup na životní prostředí,“ prohlašuje už delší dobu předsedkyně Okrášlovacího spolku Zdíkovska Dagmar Kjučuková. Upozorňuje na to, že dohoda ministrů životního prostředí z Česka a Bavorska obsahovala podmínky pro otevření trasy na Modrý sloup, a ty nebyly dodnes splněny. Zaprvé měla být odstraněna cesta Luzenským údolím a cesta k roklanské hájence, což se kvůli administrativním problémům nepodařilo splnit. Podle okrášlovacího spolku představují tyto cesty možnou zátěž z hlediska rušení tetřeva, protože turisty lákají i přesto, že je na ně vstup zakázán. Podle statistik národního parku vstupem na ně riskuje každoročně postih od strážců zhruba jedno procento lidí, kteří do oblasti směřují. Dále se nepodařilo splnit závazek o neudržování hraničního chodníku v úseku výskytu tetřeva. Tady podle ochranářů zaspalo ministerstvo životního prostředí, které mělo přinutit ministerstvo vnitra o změně zákona o státní hranici. Jinými slovy: Modrý sloup bude znovu otevřen jen za předpokladu, že se turistům ztíží a v některých případech prakticky znemožní přístup do jiných lokalit v Modravských slatích.

 

Národní park zatím bude vyčkávat, jak se podaří vyjmenované závazky splnit. V případě zrušení luzenské a roklanské cesty už park v minulých letech slevil ze svých plánů. „Parku nejde o celkové vybagrování povrchu, ale především o odstranění umělých příkopů, které odvádějí vodu z cenných rašelinišť. A v určitém úseku luzenské cesty nám vadí navezený vápenec,“ říká bývalý ředitel národního parku František Krejčí. Ale tím, že se zruší umělé propustky, nebude voda regulována a cesta se může stát zcela neprůjezdnou a neprůchodnou. Odstranění propustků navíc není možné v době, kdy v oblasti tetřev toká nebo hnízdí svá mláďata. Podle zástupců parku se to povede nejdříve příští rok v září. Pokud budou splněny i všechny ostatní podmínky, teprve pak bude možné trasu na Modrý sloup maximálně na dva měsíce otevřít. Ale pravděpodobnější varianta je, že se Modrý sloup z české strany příští rok vůbec neotevře.

„Pokud bychom rozhodli kladně a povolili přístup na Modrý sloup za stejných podmínek jako v předchozích dvou letech, okamžitě nás za naše rozhodnutí napadne Okrášlovací spolek Zdíkovska.“ Josef Zollpriester, vedoucí oddělení ochrany ekosystémů ŠNP



Leave a Reply