Hořící Šumavu bude hasit její vlastní hasičský sbor
- 24/07/2012
- Posted by: Vilém Čekajle
- Category: Z tisku
Zdroj: MF Dnes, 27. 5. 2010
Autor: Václav Janouš
Celkem čtyřicet nových hasičů bude nejen likvidovat oheň, ale i pomáhat turistům. Správa parku potřebuje na jejich vybavení 100 milionů korun. Starostové šumavských obcí vznik sboru vítají.
ŠUMAVA – Dva miliony turistů, kteří příští rok navštíví Šumavu, se v lesích budou cítit bezpečněji.
Správa parku totiž plánuje, že pomoci v krizových situacích jim bude připraveno čtyřicet nových hasičů. Svým záchranářům chce správa parku nakoupit právě hasičská auta i další profesionální vybavení, aby byli schopni hasit požáry v lesích, vyprostit lidi ze starých důlních šachet i pomoci topícím se v řekách. Správa šumavského parku si nechala od hasičů zpracovat audit na bezpečí lidí v lesích. Vyplynulo z něj, že obce dnes svou technikou nejsou schopny samy zasáhnout v případě velkého požáru a profesionální jednotky mají často dojezdové vzdálenosti do parku velké a svou technikou se nemusejí ani do všech míst dostat. Proto vedení parku rozhodlo o vybavení svých záchranářů speciální technikou včetně terénních hasičských automobilů.
Riziko požáru je tu větší
„Vznikne tak nový sbor hasičů správy parku se třemi pracovišti na Modravě, Prášilech a ve Stožci. Už nyní proškolujeme své zaměstnance, ještě letos bychom chtěli sehnat potřebné peníze a příští rok tuto službu už poskytovat,“ oznámil včera ředitel šumavského parku František Krejčí. Správa parku potřebuje na vybavení sto milionů korun, které chce získat z evropských peněz. Pomoc včera ve Zdíkově při své návštěvě parku slíbila i ministryně životního prostředí Rut Bízková. „Budu žádat ministerstvo vnitra, aby vyhlásilo operační program, ze kterého by bylo možné tyto peníze sehnat,“ komentovala Bízková.
Správa parku už s projektem Bezpečná Šumava začala – terénní vozidla strážců vybavila například defibrilátory, nosítky a zdravotnickým materiálem. Strážci tak mohou být u zraněného dříve než třeba sanitka a mohou mu poskytnout první pomoc například při infarktu. „Naši lidé park dobře znají, což je obrovská přednost,“ dodal referent strážní služby Petr Šrail. Podle ředitele parku Krejčího hrozí na Šumavě častěji požáry proto, že jde o lesnatý terén s vysokou návštěvností turistů.
Většina šumavských starostů vznik nové hasičské jednotky proto vítá. Podle předsedy Svazu šumavských obcí Jiřího Hůlky bude při katastrofách jakákoliv další ruka záchranáře potřeba. „Když jsme létali ve vrtulníku nad Šumavou, tak sami hasiči přiznávali, že i záměrně ponechané stromy v lesích zvyšují riziko požáru. Nakoupit potřebné vybavení dobrovolným hasičům je dnes nákladné a obce na to často samy nemají,“ komentoval Hůlka. Starosta Modravy Antonín Schubert potvrdil, že požáry jsou v parku čím dál častější. „Před měsícem hořel například Obecní úřad v Horské Kvildě. Snad se podaří sehnat potřebné peníze, abychom si o projektu jen nepovídali,“ uzavřel.