Obce chtějí na Šumavě lyžařský areál

Zdroj: Českobudějovický deník, 3. 2.  2011
Autor: Andrea Zahradníková

 

Zastupitelé vybrali ze čtyř variant rozvoje tu nejdynamičtější. Hejtman jejich návrh zohlední při dalších jednáních

 

Podporovat turistický ruch na Šumavě, budovat tu nová lyžařská střediska i lanovky. To si podle hejtmana Jiřího Zimoly přeje většina šumavských obcí. Vyjádřily se tak totiž k možným variantám rozvoje v příštích letech. Jihočeský kraj si loni nechal zpracovat územní studii Šumavy. Jejím výsledkem jsou čtyři scénáře dalšího vývoje. „Nejdynamičtější rozvoj navrhuje Akce, trochu mírnější je v tomto směru Harmonie. Především na podporu přirozené krajiny se orientuje Příroda. Čtvrtou variantou je Kompromis, který by vlastně Šumavu rozdělil na tři různé oblasti,“ popsal Zimola. Dodal, že všechny scénáře se navzájem prolínají, žádný z nich není zcela ojedinělý. Návrhy rozeslal kraj do 31 šumavských obcí a vyzval je, aby se k nim vyjádřily. Největší podporu získala Akce, pro kterou hlasovali představitelé deseti obcí, osm hlasů dostala Harmonie.

Tyto dva scénáře se shodují zhruba v šedesáti procentech. Zatímco Akce je založena výrazné na podpoře turistického potenciálu Šumavy, Harmonie je poněkud střízlivější. „V Akci se například počítá s lyžařským areálem Smrčina na severní straně Šumavy směrem k Horní Plané, v Harmonii jenom s lanovkou nahoru na Hraničník,“ přiblížil rozdíly Zimola. Akce také navrhuje lyžařské středisko na boletickém Špičáku, Harmonie ne. Jednou z obcí, které podpořily Akci, byla Horní Planá. „Rozhodli jsme se pro tuto variantu, protože jednoznačně dokládá socioekonomický rozvoj života na Šumavě. Všechny ostatní jej víceméně konzervují ve stávajícím stavu, nebo ho dokonce brzdí ve prospěch ochrany přírody,“ uvedl starosta Jiří Hůlka.

Pro zastupitele z Borových Lad byla nejpřijatelnější Harmonie. Starostka Jana Hrazánková vysvětlila, že nechtějí, aby území bylo zastavěno vším možným, ale současně nejsou pro to, aby se zde zastavil další vývoj. Zmínila ale také, že není zcela spokojena s podobou předložených variant, které upřednostňují spíše jižní část Šumavy směrem k Lipnu a od hranic s Bavorskem do vnitrozemí, zatímco centrální část zde chybí. „Šumavu nelze chápat odděleně,“ dodala Hrazánková s tím, že se nechá překvapit, co nakonec ze studie vyjde. Podle hejtmana je jasně vidět, že lidé na Šumavě nechtějí pouze přírodu. Volení zástupci obcí totiž doporučili zcela jiné scénáře. Pro variantu Příroda se vyslovila jen Černá v Pošumaví, také Kompromis podpořila jediná obec. Byla však celá řada těch, které se k návrhům vůbec nevyjádřily. Patří mezi ně například Přední Výtoň. „Upřímně řečeno, nic převratného ve studii není,“ vysvětlila starostka Regina Houšková.

Dva scénáře, které získaly největší podporu, bude nyní kraj nicméně využívat při dalších jednáních se správou šumavského parku i Ministerstvem životního prostředí. „Je to dobrý nápad. Určitě to vezmeme v potaz, domluva je pro nás důležitá,“ reagovala Jana Zvettlerová ze Správy NP a CHKO Šumava.

 

 

Jednotlivé scénáře

Akce

Tématem scénáře je růst a zlepšení konkurenceschopnosti regionu. Za velmi potřebný považuje lyžařský areál Smrčina včetně nové lanovky mezi Klápou a Smrčinou a Klápou a Hraničníkem i sjezdovku z Hraničníku. Navrhuje výstavbu střediska na Špičáku. V rámci lyžařského areálu Kramolínpodporuje další rozšiřování, stejně tak na Zadově. Snaží se o výrazné zlepšení dostupnosti a rozšíření ekonomických činností s ohledem na místní podmínky (wellness, dlouhodobé pobyty seniorů, zpracovatelský průmysl s vysokou přidanou hodnotou). Chce intenzivní rozvoj rekreačního využití kolem Lipna.

 

Harmonie

Tématem scénáře je kvalita života. Usiluje především o udržitelný rozvoj na celém území, cílem je vytvořit co nejlepší podmínky života místních obyvatel. Snaží se o zlepšení služeb a pracovišť pro obyvatele. V rámci rozšiřování lyžařského areálu Smrčina výrazně podporuje pouze lanovku na Hraničník. Je střízlivější i v otázkách rozvoje dalších středisek. Souhlasí s nárůstem služeb a turistického ruchu zejména ve větších centrech, ale zdůrazňuje zásadu nevnášet do prostředí nepůvodní a cizí architektonické prvky.

 

Příroda

Tématem scénáře je ochrana přírody a jejích hodnot. Chápe českou část Šumavy jako jedinečný prostor s minimálním vlivem lidské činnosti a chrání její relativní nedotčenost. Je proti rozšiřování lyžařských areálů. Trvá na přísné ochraně přírody a navrhuje využít image neporušené krajiny ve středu Evropy především k podpoře naučně–poznávací turistiky.

Chce také lákat na dlouhodobé pobyty v doteku s „opravdou“ přírodou či ekologické zemědělství.

 

Kompromis

Tématem scénáře je rozdělení území. Navrhuje Šumavu rozčlenit na části, přičemž v jedné se bude upřednostňovat ochrana přírody, v jiné intenzivní rekreace, turistický ruch a volnočasové aktivity a v další tradiční venkovské prostředí. Uspořádání by mělo být nekonfliktní. Cílem je udržet turismus na Lipensku, v okolí Kvildy a Zadova a naopak nezasahovat do přírody ve zvláště chráněných územích a na pravém břehu Lipna a Vltavy pod Lipnem.



Leave a Reply