Řízení mezinárodního projektu SUGAR a zpracování Analýzy systému zásobování v historickém centru Ústí nad LabemLogistika, doprava ve městech, řízení projektu

sugar
Zajištění kompletního řízení mezinárodního projektu SUGAR, kterého se za Českou republiku účastnila města Ústí nad Labem a Praha a společnost České Dráhy a.s., včetně zpracování dílčího výstupu, kterým bylo zpracování Analýzy systému zásobování v historickém centru Ústí nad Labem

Hlavním cílem mezinárodního projektu SUGAR (Sustainable Urban Goods logistics Achieved by Regional and local policies), byla otázka nedostatečného a neefektivního managementu městské logistiky, tedy koordinace a plánování nákladní dopravy a zásobování ve městech. Městská logistika je z pohledu rozvoje měst kritickou komponentou, která zajišťuje možnost podnikání ve městech, je však také primárním zdrojem škodlivých emisí způsobených nákladními vozidly. Eefektivní plánování městské logistiky se tak stále častěji stává klíčovým bodem plánování rozvoje měst.

Zadání

Předmětem zakázky bylo zajištění komplexního řízení projektu, které se členilo na následující části:

  • Monitoring harmonogramu projektu, řízení realizace jednotlivých dílčích částí projektu a jejich reportování Lead partnerovi v Itálii

    Příslušného projektu se zúčastnilo více než 15 partnerů z několika států EU. Bylo proto velmi důležité dodržovat stanovený harmonogram a předávat všechny dílčí výstupy za Českou republiku a zajistit řádné plnění a koordinaci všech aktivit, za jejichž realizaci byla ČR zodpovědná. Předmětem zadní tak bylo zajistit dodržování harmonogramu, zajistit plánování detailního postupu plnění cílů za partnery v ČR a zajistit průběžné reportování a předávání dílčích výstupů všem ostatním partnerům a Lead partnerovi.

  • Zpracování vyúčtování za všechny aktivity a předkládání vyúčtování kontrolním orgánům v souladu s pravidly programu a harmonogramem projektu

    Součástí celkového řízení bylo průběžné vyúčtování všech aktivit, včetně zpracování příslušných zpráv. Součástí zadání tak bylo poskytovat asistenci partnerům projektu v ČR při vyúčtování projektu, provádění průběžné kontroly vyúčtování a zastupování partnerů při jednání s kontrolními orgány.

  • Zpracování vybraných dílčích výstupů, za jejichž realizaci byla ČR zodpovědná

    Kromě vlastního řízení bylo potřeba zajistit zpracování příslušných dílčích výstupů, za které byla ČR zodpovědná. Jednalo se zejména o zpracování pilotního vyhodnocení optimalizace systému zásobování v historickém centru Ústí nad Labem s využitím metodických podkladů získaných od zkušenějších států v rámci projektu.

Postup řešení

Postup realizace spočíval v několika dílčích krocích. Pro účely koordinace aktivit na úrovni ČR a jednotlivých partnerů v ČR jsme vytvořili detailní harmonogram realizace, který rozpracovával zpracovaný centrální harmonogram pro projekt jako celek do detailních kroků a dílčích termínů, které bylo potřeba dodržet, aby bylo možné zajistit včasné předávání dílčích výstupů dalším partnerům.

Pro zajištění vyúčtování byl s využitím centrální metodiky zpracované Lead partnerem zpracován postup pro evidenci vynaložených nákladů tak, aby jednotlivé náklady odpovídaly stanoveným pravidlům a byly v souladu se schválenou žádostí. Zpracované zprávy byly průběžně konzultovány s Centrem pro regionální rozvoj ČR, které je kontrolním orgánem pro území České republiky.

Samostatným výstupem projektu bylo zpracování analýzy systému zásobování s využitím metodiky a zkušeností získaných v rámci projektu. Pro realizaci této části projektu byly jako první krok vyhodnoceny získané zkušenosti a příklady dobré praxe ze zemí, které s realizací podobných analýz mají větší zkušenosti. Jako vzorový příklad byla využita metodika Franci, která je založena na detailním mapování pohybu zboží v dotčeném území a komunikaci s dotčenými podnikateli. V rámci projektu se podařilo získat vzor příslušné metodiky včetně vzoru dotazníku pro průzkum mezi podnikateli v území. Oba podklady byly prostudovány a uzpůsobeny podmínkám v ČR. Následně byl s využitím vzorových podkladů proveden průzkum mezi podnikateli v území, bylo provedeno zmapování všech provozoven v území a jejich typologické rozdělení do skupin, podle toho jaký způsob zásobování daná provozovna využívá, jak často atd.

Zpracovaná data byla vyhodnocena s využitím GIS a prostorového vyhodnocení, které umožnilo posouzení rozmístění provozoven ve vztahu k dalším faktorům jako je intenzita dopravy ve městě, rozmístění dopravního značení ve městě apod.

V návaznosti na provedenou analýzu pak byl zpracován návrh úpravy systému zásobování, který byl předložen městu a vedení města jako alternativa vůči stávajícímu řešení.

Jako poslední krok pak došlo k úpravě použité metodiky na základě získaných zkušeností s pilotním využitím.

Výstupy

Projekt byl úspěšně zrealizován a to jak ve smyslu plnění cílů projektu, tak ve smyslu vyúčtování a provedení kontroly ze strany dotčených kontrolních subjektů. V rámci plnění dílčích výstupů bylo úspěšně provedeno pilotní vyzkoušení metodiky pro plánování zásobovacích stání a omezení dopravy v historickém centru Ústí nad Labem, které prokázalo efektivitu a užitečnost použité metodiky převzaté z Francie.

Zaujala Vás naše nabídka?

Pokud Vás naše reference a nabízené služby zaujaly, kontaktujte nás a my Vám velmi rádi zpracujeme nabídkovou kalkulaci, případně si můžeme domluvit osobní schůzku k projednání možných variant spolupráce.

Cassia pro obec za uplynulých 15 let zpracovala několik desítek projektů, včetně rozvojové strategie obce, kterou se nám společně daří naplňovat.

Pavel Kašpárek
Starosta, Obec Úsilné